Kolory ścian - ich znaczenie i oddziaływanie na człowieka

Kolory ścian - ich znaczenie i oddziaływanie na człowieka

 Podczas odnawiania mieszkania, nasunie się jedno z ważniejszych pytań: jaki kolor farby wybrać na ściany do sypialni, a jaki do salonu? A co z korytarzem? 

 Kolory ścian można wybrać według różnych kryteriów. Jest ich wiele ale my opiszemy te najważniejsze.
 Różne kolory odzwierciedlają różne temperamenty ale również wywołują w nas konkretne emocje. Niektóre dobrze oddziałują na skołatane nerwy i stres, inne sprawiają, że czujemy się pełni energii i motywują nas do działania, jeszcze inne pobudzają nasze myślenie i pomagają w koncentracji.Oto znaczenie kolorów i ich wpływ na człowieka:
  • czerwony - jeden z najodważniejszych kolorów. Jego jaśniejsze odcienie symbolizują radość, miłość oraz pasję - ciemniejsze zaś siłę i przywództwo. Ten kolor pomoże nam się skoncentrować i pobudzi naszą kreatywność, dzięki niemu będziemy myśleć pozytywnie.
  • niebieski - kolor ten działa uspokajająco i pobudza do twórczego myślenia. Dzięki niemu szybciej zaśniemy, gdyż będziemy zrelaksowani. Spoglądanie na tę barwę hamuje nadmierny apetyt, co może pomóc nam w walce z nadwagą. Warto pomalować swoje biuro na niebiesko, ponieważ ten kolor działa odżywczo na umysł co znajduje swoje odzwierciedlenie w kreatywnej pracy :) Dodatkowo odstrasza owady, dlatego w różnych częściach świata można spotkać domy o niebieskich dachach. My polecamy kolor Santorini.
  • żółty: ciepły i miły, kojarzony jest zwykle z latem, piaskiem i słońcem. Stymuluje on negatywne emocje u człowieka, dodaje pewności siebie. Poprawia nastrój i zdolność zapamiętywania. Kolor żółty jest kolorem osób o silnych charakterach.

  • zielony : jest kolorem natury a więc kojarzy się ze wszystkim, co wiąże się z drzewami, trawą, kwiatami … kolor zielony uspokaja, łagodzi skołatane nerwy,  pomaga zregenerować siły witalne a także przywraca równowagę emocjonalną. Daje poczucie harmonii i spełnienia. Jest idealny dla osób mających stresującą pracę i potrzebujących odpoczynku. 

  • fioletowy: pomaga w wyciszeniu wewnętrznym oraz bardzo dobrze łagodzi objawy stresu. Jest ulubionym kolorem ludzi nerwowych, impulsywnych gdyż pomaga im w walce z negatywnymi emocjami. Dobrze jest zasypiać w pokoju, w którym ściany są fioletowe, ponieważ kolor ten pomaga w leczeniu bezsenności.  Bardzo dobrze oddziałuje na poprawę koncentracji. 

  • pomarańczowy: jeden z najradośniejszych kolorów - wprowadza bowiem wesoły nastrój i pozytywne emocje. Odpowiedzialny jest za poczucie zdecydowania i optymistycznego nastawienia do życia i otaczającego nas świata. Kolor ten napawa nas pozytywnymi myślami, odstrasza kompleksy i wzmacnia poczucie własnej wartości. 

 Kolory ścian w naszych pomieszczeniach dobrze jest dobierać według ich funkcjonalności: do pokoju dziecięcego dobrze sprawdzi się kolor fioletowy ułatwiający zasypianie lub pomarańczowy wprowadzający wesoły nastrój. Do biura zaś kolor niebieski pomagający obudzić w nas kreatywność a do salonu żółty lub zielony – dzięki nim będziemy myśleć pozytywnie na co dzień :)

 Jeśli chcemy optycznie powiększyć pokój, zastosujmy farbę o jasnej barwie np. białej . Ściany będą wydawać się wtedy większe a sam pokój – dłuższy. Jeśli zaś chcemy pomniejszyć duży salon czy przedpokój – pomalujmy go w nieco ciemniejszy kolor. Zmniejszy to wizualnie pole widzenia dzięki czemu uzyskamy zamierzony efekt.

 Dobrym sposobem na sprawdzenie prawidłowego koloru jest pomalowanie jednego kawałka ściany. Będziemy mogli zaobserwować, jak farba zachowuje się podczas różnych pór dnia: gdy jest nastawiona na oddziaływanie światła słonecznego albo tuż po zmroku. Ma to ogromne znaczenie, gdyż odcień rzeczywistego koloru farby często różni się od tego, który widnieje na opakowaniu. Zawsze trzeba to sprawdzać, ponieważ w razie chęci zmiany koloru z ciemniejszego na jaśniejszy, zwykle trzeba się liczyć z kilkukrotnym malowaniem a często nawet z wcześniejszym skrobaniem ścian. Koszt robocizny w takim przypadku rośnie, a cierpliwość zamawiającego – spada ;)

Wybór należy do Was :)

Powodzenia :)